Pavel Šmíd – Soumrak bohů

11. 11. – 12. 12. 2024

Nuselský Poster 44 & legendární nuselská Galerie Pecka odhalují svůj první společný výstavní projekt! Netradiční dvojitou výstavu děl malíře Pavla Šmída s názvem Soumrak bohů zahájí v pondělí 11. listopadu

Hlavy, rozpité charaktery, kult těla a mrazivá historie. V pondělí 11. listopadu 2024 nastane SOUMRAK BOHŮ. Galerie Poster 44 a etablovaná Galerie Pecka se spojí, aby společně uspořádaly netradiční dvojitou vernisáž výstavy obrazů českého malíře, grafika a scénografa Pavla Šmída. Zatímco v nuselském prostoru Poster 44 budou od 18:00 hodin poprvé k vidění Šmídovy menší formáty plné abstraktních portrétů lidských hlav, Galerie Pecka se od 19:00 zaměří na velkoformátové obrazy, v nichž Šmíd námětově čerpá mj. z vizuální kultury fašistického Rakouska nebo z německého mýtu tělesnosti. Jde o první výstavní projekt, v němž se propojují výstavní aktivity Posteru 44 coby umělecko-designového prostoru v Nuslích a renomované Galerie Pecka, jedné z historicky prvních soukromých galerií, která se pražské umělecké scéně pod vedením Jaroslava Pecky otevřela na počátku devadesátých let.
Pozvánka na výstavu Pavla Šmída, která probíhá v galerii Poster 44
Program Soumraku bohů
18:00 // Poster 44 // Oldřichova 18, Nusle
Odhalení menších formátů + společná procházka do Pecky 
19:00 // Galerie Pecka // Vratislavova 24, Praha 2 
Představení velkoformátových obrazů
Výstava bude v obou galeriích k vidění do 12. prosince 2024.

Hlavy osvobozených barev

„Na malbě mě obecně fascinuje, že se skrze ni neustále vracím do minulosti, zpátky k určitým vzorům. Přesto, že jsem tyto menší formáty provedl celkem akčně a rychle, při zpětném pohledu si uvědomuji, že se v nich ohlížím zpět za dílem Francise Bacona a jinými předobrazy, které v sobě mám zafixované,“ říká výtvarník Pavel Šmíd, jemuž abstraktnější malby hlav plné “uvolněných osvobozených” barev evokují různé malířské styly. Všechny je od 11. listopadu vystaví v menším galerijním prostoru Poster 44.

Byť na počátku jejich tvorby chtěl coby umělec vstoupit do pomyslného prázdna a nenechat se ovlivnit svou zanešenou vizuální pamětí, určité naučené vzorce mu přirozeně vlezly do hlavy i štětce. „Vědomě jsem si nakoupil stejné formáty s tím, že si denně zkusím malou rozcvičku. Chtěl jsem se uvolnit a vypustit to ze sebe. Do všech jsem ale nakonec šahal minimálně dvakrát. Na obrazech někdy dělám hodně dlouho – nechám je na chvíli usnout, ony se mezitím vpijí do hlavy a já se k nim po čase zase vrátím. Najednou jim rozumím jinak, lépe.“

Menší formáty plné roztékajících se portrétů a charakterů pro Šmída ovšem neznamenají pouhý technický trénink beze smyslu a podstaty. Celý proces mu naopak umožnil pustit se s větší formální i obsahovou lehkostí do rozměrnějších hmot, které vystaví pro změnu v proslulé pražské Galerii Pecka.

Pavel Šmíd - Soumrak bohů – Poster 44

Uvnitř vizuálního mýtu

„Můj kamarád mi kdysi věnoval svazek starých německých časopisů o umění s názvem Kunst dem Volk, což v překladu znamená Umění lidu. Časopis vycházel v době fašistického Rakouska a přesto, že občas představoval i skutečně významné umělce, dával především důraz na prapodivné umění s fašistickým duchem, ať už šlo o Hitlera, jeho vojska, kult těla nebo jiné kýče. Tento vizuální mýtus okolo mě nikdy nepřestal fascinovat ve své naivitě, romantizující hlouposti a zároveň hrůze,“ přibližuje Šmíd, sám z rodiny s německými kořeny, tematické pozadí celé řady velkoformátových obrazů, které odhalí v Galerii Pecka během netradičního konceptu dvojité vernisáže.


„S Jakubem Stýblem a Kristinou Ambrozovou z Poster 44 se znám dobře, chodím k nim do galerie rád na kafe. Jejich nápad uspořádat někdy společnou propojenou výstavu mě nadchl! Ve chvíli, kdy jsem jim představil Pavlovu starší i současnou tvorbu, a především i jeho samotného jako umělce-člověka, bylo jasné, že právě tohle může být cesta, jak náš odvážný koncept zrealizovat,“ odhaluje pozadí vzniku nápadu na dvojitou vernisáž galerista Jaroslav Pecka, který svou galerii, tehdy ještě s názvem Galerie pod Vyšehradem, založil již v roce 1991 coby nevšední prostor pro prezentaci osobností české i zahraniční umělecké scény. První výstavu děl Pavla Šmída pak uspořádal v roce 1998 v podobě společné výstavy s umělcem Tomášem Vaňkem.

Pavel Šmíd - Soumrak bohů – Poster 44

Nevidět budoucnost

Figurálními malbami Pavla Šmída prostupuje někdejší atmosféra německé kultury a umění včetně sportu, přírody a nudismu – dalšího významného prvku německého vizuálního mýtu. 

„Němci se silně vztahovali k antice a vzývali nudismus, k čemuž se váže silný testosteronový vizuální znak na celé řadě obrazů. Když si ale člověk během pozorování uvědomí, jak všichni ti vysmátí mladí muži nakonec skončí rozseti na válečných frontách, začne ho z toho mrazit,“ říká Šmíd stojící u jednoho z klíčových obrazů celé výstavy. Nese název Proudy a zobrazuje prostopášný dav nahých rudých mužských postav pobíhajících v hutně modré vodě. Přesto, že Šmída k názvu výstavy samotné inspiroval především zážitek z jedné z oper v podání německého skladatele Richarda Wagnera, byl to právě tento výjev z nebezpečné pohody, který mu připadal pro výstavu a její obsah velmi „případný, už jen kvůli kultu těla, nadčlověka.“

Historie, její důsledky a mrazivé propady do nicoty se dle Šmída netýkají ale pouze hitlerovského Německa. Okolnosti vzniku inspirujících archivních fotografií nebo obrazů mu nejsou lhostejné. Vše z něčeho vychází, vše někam směřuje, opakuje se. 

„Je to ve vzduchu prakticky všude. Na těch starých fotografiích jsou fascinující jejich pohledy a úsměvy. Nikdo z nich nebyl schopen předvídat a prožívat hrůzu dopředu. Při zpětném pohledu člověka až bolí, když to vidí a uvědomuje si, na jak obrovské naivitě je naše lidská existence postavena. Kdybychom ale předem věděli, jak a co všechno se stane, tak zešílíme. Takhle si alespoň můžeme odnést alespoň nějaké varování.“ uzavírá umělec, pro něhož je z pozice tvůrce zásadní uvědomit si během tvorby jakéhokoliv díla něco o sobě samém, své rodině, historii nebo světě kolem.

Pavel Šmíd - Soumrak bohů – Poster 44

Poster 44 & Galerie Pecka
Pavel Šmíd: Soumrak Bohů

Oldřichova 18, Praha–Nusle, 128 00
Vratislavova 24, Praha–Nusle, 128 00

Vernisáž: 11. 11. 2024 / 18:45 

Kontakt pro média
Ondřej Čížek / PR / +420 605 921 770
Jakub Stýblo  / +420 608 262 977 / info@poster44.cz
Galerie Pecka / +420 773 044 071 / info@galeriepecka.cz 

Pavel Šmíd
smidpavel.cz
Malíř, grafik a scénograf Pavel Šmíd se narodil 18. března 1964 v Krnově. Se svojí ženou Helenou pořádal bytové výstavy a intenzivně se věnoval grafické tvorbě. Roku 1989 v Ostravě spoluzakládal uměleckou skupinu Přirození, jejímiž členy byli mj. Jiří Surůvka, Petr Pastrňák nebo Daniel a Jan Balabánovi. Po pádu komunistického režimu se dostal na Akademii výtvarného umění v Praze, kde vystudoval malbu v ateliéru Jiřího Sopka. Přivydělával si jako kulisák, později patinoval kulisy u filmu. V současnosti žije v Praze, věnuje se volné tvorbě a má za sebou desítky samostatných výstav. Bio z velké části převzato od Paměti národa. 

Galerie Pecka
galeriepecka.cz 

Galerista Jaroslav Pecka založil jednu z prvních soukromých galerií v polistopadové Praze na počátku devadesátých let. Postupem času se z ní stal etablovaný prostor pro prezentaci osobností české i zahraniční umělecké tvorby. Pecka ve své galerii představil tvorbu celé řady významných umělců jakými jsou mj. Antonín Kratochvíl, Theodor Pištěk, Jiří Sopko, Alena Kučerová, Stanislav Kolíbal, Adriena Šimotová, Hugo Demartini nebo Jan Kubíček. Stejně tak pozornost zaměřil na tehdejší vycházející generaci umělců, od Františka Skály přes Jiřího Černického po Michala Cihláře. První výstava děl Pavla Šmída se v Galerii Pecka uskutečnila v roce 1998 v podobě společné výstavy s umělcem Tomášem Vaňkem. První samostatnou výstavu měl pak Šmíd u Pecky v roce 2020.

Adresa: Vratislavova 24, Praha 2, 128 00

Poster 44
poster44.cz

Galerie & obchod s vlastním kurátorským výběrem v pražských Nuslích. K prodeji nabízí umělecké tisky z limitovaných edic, díla i design současných umělkyň a umělců, kteří jsou součástí života a tvorby tiskového studia 44 Print a Analog Bros. Za kurátorským výběrem stojí grafická designérka Kristina Ambrozová a tiskař Jakub Stýblo. Středobodem vesmíru jsou tady naše tiskárny 44 Print a Analog Bros, a samozřejmě umělkyně a umělci, kteří zde tisknou a jejichž práce nás oslovují. Z počátku jsme nabízeli umělecké tisky pouze online, v roce 2023 jsme se ale rozhodli využít opuštěný prostor ve stejném rohovém domě, kde sídlí i naše tiskové studio. Právě tady jsme otevřeli galerii s obchodem, popisuje spolumajitel Jakub Stýblo vznik prostoru, kde si zájemci mohou pořídit mj. díla Vladimira 518, Jakuba Hubálka, Krištofa Kintery, Davida Böhma a Jiřího Franty, Jaromíra 99 nebo Přemysla Černého alias Studia Bunkr.

Adresa: Oldřichova 18, Praha-Nusle, 128 00