David Böhm a Jirka Franta – Inkubátor pomíjivosti.

Nuselská galerie Poster 44 poprvé vystaví neznámé kresby Jiřího Franty a Davida Böhma 

Dole vybuchují sopky, vedle se postavy a tváře lidí drolí do kubistických tvarů, jinde zase sedí gigantické sochy v hlubokém zamyšlení. Ve středu 24. dubna 2024 od 17.44 představí galerie Poster 44 čtyřiačtyřicet dosud nepublikovaných kreseb umělecké dvojice Jiří Franta & David Böhm. Jejich deníkový cyklus surrealistických děl Inkubátor pomíjivosti vznikal v době striktních covidových omezení. Autoři nemohli společně tvořit v ateliéru, a tak si během krátkých setkání alespoň vyměňovali rozdělané návrhy. Série černobílých kreseb na barevných papírech formátu A3 bude nyní vůbec poprvé k vidění v galerii Poster 44 v nuselské Oldřichově ulici. Každý z vystavených kusů bude na výstavě možné i zakoupit. 

Pozvánka na výstavu Davida Böhma a Jiřího Franty – Inkubátor pomíjivosti, která proběhne v galerii Poster 44

“Během covidu jsme s Jiřím vedli takovou tichou poštu, jen s tím rozdílem, že jsme si místo dopisů každý den rozdělali jednu kresbu. Vždy jsme se krátce setkali, vyměnili si je jako kontraband a doma na nich dál pracovali, rozvíjeli je,” popisuje intenzivní uměleckou štafetu David Böhm (*1978), který s Jiřím Frantou (*1982) tvoří od roku 2006, již od studentských let na pražské AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla. “Naše spolupráce spočívá v tom, že dopředu nikdy nevíme, co přesně vytvoříme. Proces vzniku je pro nás jedno velké dobrodružství a často ho přirovnáváme k hudebníkům. U nich také není jasné, kam všude je společné jamování zavede,” přibližuje Böhm kreativní strategii, kterou dle něho tandem aplikuje jak u velkých prostorových instalací, tak u knižních ilustrací nebo právě u pozoruhodných fanstaskních kreseb se smyslem pro obsahovou vrstevnatost a nespočet momentů překvapení.

Návštěvnictvo je samo zažije v malé galerii Poster 44 v Oldřichově ulici pod proslulým skeletem Nuselského mostu. Prostor funguje od roku 2012 jako renomovaná tiskařská dílna, designový obchod s knihami a plakáty, a nyní i jako galerie s vlastním kurátorským výběrem. Na starosti jej mají grafická designérka Kristina Ambrozová a tiskař Jakub Stýblo.     

“Středobodem vesmíru jsou tady naše tiskárny 44 Print a Analog Bros, a samozřejmě umělkyně a umělci, kteří zde tisknou a jejichž práce nás oslovují. Z počátku jsme nabízeli umělecké tisky pouze online, v roce 2023 jsme se ale rozhodli využít opuštěný prostor ve stejném rohovém domě, kde sídlí i naše tiskové studio. Právě tady jsme otevřeli galerii s obchodem,” popisuje spolumajitel Jakub Stýblo vznik prostoru Poster 44, kde si zájemci mohou pořídit mj. díla Vladimira 518, Jakuba Hubálka, Krištofa Kintery, Kristiny Ambrozové, Jakuba 'Maskera' Matušky, Jaromíra 99 či již zmiňovaných Davida Böhma a Jiřího Franty. 

Vedle čtyřiačtyřiceti kreseb z korespondenčního cyklu Inkubátor pomíjivosti, jimž dominuje pro autory typické vršení symbolů a fragmentů, budou v galerii k vidění a zakoupení i některé jejich starší koláže ze série Kalendář 2744. Oba autoři ve své tvorbě nevyužívají pouze jeden vyhraněný zdroj inspirací, naopak čerpají z bezprostředního okolí, z filmů, reálných situací, zvuků a hudby. “Pro nás jako tvůrce nastane zajímavý moment vždy ve chvíli, kdy proces přestane podléhat jakékoliv kontrole a přepne se naplno do svobodné hry. To se pak člověku najednou pod rukama rodí třeba dvacet věcí najednou. Postupně se k nim vracíme, některé dotáhneme do konce, jiné necháme zamrznout anebo je úplně vyřadíme. Ten proces tak nikdy nekončí,” uzavírá Böhm, jeden z tvůrčí dvojice, jíž od poloviny letošního června také čeká první velká výstava v Galerii hlavního města Prahy.

Poster 44
Jiří Franta & David Böhm: Inkubátor pomíjivosti
Oldřichova 18, Praha-Nusle, 128 00

Vernisáž: 24. 4. 2024 / 17:44

Kontakt pro média
Ondřej Čížek / PR / +420 605 921 770
Jakub Stýblo / majitel / 608 262 977 / info@poster44.cz

 

Poster 44
poster44.cz
Galerie & obchod s vlastním kurátorským výběrem v pražských Nuslích. K prodeji nabízí umělecké tisky z limitovaných edic, díla i design současných umělkyň a umělců, kteří jsou součástí života a tvorby tiskového studia 44 Print a Analog Bros. Za kurátorským výběrem stojí grafická designérka Kristina Ambrozová a tiskař Jakub Stýblo.
Adresa: Oldřichova 18, Praha-Nusle, 128 00

Jiří Franta a David Böhm
bohmfranta.net 
Spolupracovat začali v roce 2006 ještě coby studenti Akademie výtvarného umění v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla. Podle uměleckého časopisu ArtAntiques je kresba trvalým ohniskem jejich tvorby. V letech 2009, 2010 a 2012 byli nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Pořádají performance, natáčejí videa, budují prostorové instalace, zasahují do veřejného prostoru, vytvářejí nástěnné malby a jsou autory komiksů, knižních a časopiseckých ilustrací. Podle teoretika Tomáše Pospiszyla mohou výstupy jejich činnosti připomínat kresebný deník, grafitti, karikatury, komiks, konceptuální umění, grotesku, fyzikální experimenty nebo divadelní představení. Jiří Franta je také členem umělecké skupiny Rafani. David Böhm získal spolu s básníkem Ondřejem Buddeusem v roce 2013 cenu Magnesia Litera za publikaci Hlava v hlavě, v roce 2020 byl pak oceněn jako autor knihy A jako Antarktida. V posledních dvou letech realizoval v nakladatelství Labyrint knihy TEĎ: Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí a Skica jako prvotní vizualizace myšlenky.